Beatles
John Pratt/Keystone/Getty Images

uppdatering: Den Dec. 5, kopia 0000001 av The Beatles aka The White Album såldes för 790 000 dollar på Julien ’ s auction, ett nytt världsrekord för en vinylskiva på en auktion. Tidiga uppskattningar för objektet placerade sitt värde mellan $40k-60k, en uppskattning samlare efterfrågan lätt överträffas.

Dec. 4 berättelse: Ringo Starr och fru Barbara Bach har auktionerat ut en gruva av sina personliga tillhörigheter på Julien auktionshus denna månad, och ultimate Beatles samlarobjekt slog bara sex siffror.

budgivning för Ringos kopia av Beatles (1968) aka The White Album är upp till $100 000 efter 11 Bud.

varför så mycket för just denna kopia? Enkelt: detta är den första numrerade Brittiska mono – kopian av det vita albumet som någonsin pressats-det är # 0000001. Var och en av Beatles fick de första fyra pressningarna av deras spridande dubbla LP i slutet av 60-talet, och det avslöjades nyligen att Starr fick den första, som han lagrade i ett Londonvalv i 35 år. ”Den övre lasthylsan är i nära mint minus skick och skulle vara nära mint om inte för det stötta övre högra främre gatefold-hörnet, men det är totalt sett mycket rent och friskt med mycket mindre nötningar”, läser beskrivningen på Julien’ s.

Ringo Starrs jacka från Beatles ’hjälp! Säljer för $46k

Trending på Billboard

dessutom lockande är att detta är mono-versionen av albumet. Många Beatlemaniacs säger att mono är det föredragna sättet att lyssna på Fab Four, eftersom bandet vanligtvis var närvarande för mono-blandningen av deras album men inte involverat i stereomixningsprocessen.

särskilt albumet While skiljer sig i sin mono-version från den mer allmänt tillgängliga stereoversionen. Ringos ” Don ’t Pass Me By” visas i snabbare form på mono-versionen,med ytterligare fiolspel. Mono-versionen av” Helter Skelter ” är också märkbart kortare; när låten bleknar ut och sedan återvänder på stereoversionen bleknar den helt enkelt ut och slutar på mono-versionen. Många av ljudeffekterna (grisljud, flygbuller) är också olika på mono-versionen.

på andra håll i historien om absurd dyra sällsynta skivor gick ett tidigt acetat av Velvet Undergrounds första album en gång för mer än 150 000 dollar på en auktion, även om budet visade sig vara bedrägligt. Det såldes senare för 25 000 dollar.

om du vill spendera mer än de flesta människors årliga inkomst på rekord, gå hit.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.